Csernobil

Elsőként a Csernobilban történtekre emlékeznék, mely megrengette az egész Szovjet Birodalmat és lehullott a lepel sok turpisságról.
Az erőmű Pripjati város mellett állt, 18 kilóméterre Csernobiltól, Kijevtől északra. Az első rektor építése 1970-ben kezdődött, majd ezt 3 másik követte. A katasztrófa idején két másik állt építés alatt.
Mellőzve a reaktorban történtk pontos feltárását elmondható, hogy több elméletet is megalapozottnak találtak, illetve egyiket sem egészen pontosnak, tehát az ellentmondások csak szaporodtak. (jellemzi ezt a katasztrófák idéjén történő egymásra mutogatás.)
1. erőmű üzemeltetőit hibáztatta: rosszul sikerült kísérlet során azt próbálták modellezni a működő 4-es reaktoron, hogy áramkimaradás esetén a tartalékrendszer képes-e hűteni a blokkot. Megelőzte a katasztrófát, hogy az atomerőmű mérnöke, Anatolij Diatlov rájött: amennyiben hirtelen kiesik a hálózati villamosenergia-szolgáltatás, a zóna hűtőközegét keringető szivattyúk leállnak. Diatlov engedélyt kapott Fomintól, az atomerőmű főmérnökétől, hogy a 1986 tavaszán a 4-es számú reaktorban kísérletet végezhessenek, modellezve egy esetleges áramkimaradás elhárítását.
2. reaktor tervezési és kivitelezési hibái miatt történhetett a katasztrófa: tervektől való eltérések, a gépterem oszlopai a tengelyektől 100 mm-ig terjedő eltéréssel lettek felállítva, egyes oszlopok nem lettek vízszintesen összekapcsolva, itt az emelődaruk helyenként lejtenek. A falpaneleket 150 mm-es elhajlással rakták le. A terem födémét az előírásoktól eltérően építették ki. A betonozás minősége alacsony. Hőszigetelésre nem került sor, ez a talajvíznek az épületbe való behatolásához, környezetszennyezéshez vezethet. - Derül ki a Jurij Antropov által vezett KGB jelentéséből.
3. ok ami miatt kinyílik a bicska az ember zsebében és ami leginkább jellemzi az egész kommunista rendszert, hogy az üzemeltetőket nem értesítették a rendszer rejtett hibiról. tudták, hogy a reaktor bizonyos körülmények között hibásan működik, de ezt szándékosan titkolták. Titkolódzás, ködösítés.
4. ok, ami szintén egy redszer sajátosság, a "csókosok" beültetése a pozíciókba, hiszen a vezetők nagy része nem is értett ezekhez a reaktorokhoz: igazgatónak szénfűtésű erőművekhez volt képesítése, a főmérnök is a hagyományos erőművekhez értett, a főmérnökhelyettes meg az atomtengeralattjárókhoz használt sokkal kisebb reaktorok terén volt jártas.
5. Szovjetúnió vezetősége természetesen megpróbálta elhallgatni az eseményeket, Gorbacsov eltűnt, a május elsejei eseményeket megtartották.
Mi volt a lebukás oka: egy svéd atomerőmű dolgozóinak ruháját a sugárzást mérő műszer szennyezettnek találta. (a helyszíntől 1600km-re) A sugárterhelés növekedése, még Franciaországban is kimutatható volt.
A szovjet reakció kicsit késve érkezett meg, sőt: a sugárzást ellenörző dózismérőket hibásnak vélték, mikor a magas értékeket meglátták, a helyszínre érkező tűzoltókat sem értesítették a valós helyzetről, természetesen őket is magas sugárzás érte. 30km sugarú körben kiürítették a területet, de a szennyezett vidéket így sem tudták teljesen lefedni. 116 ezer ember evakuáltak, akkor a hivatalos tájékoztatás szerint ideiglenesen. 3 hónappal a baleset után az embereket visszaengedték a mozdítható vagyonukért.
A sugárzás csökkentésére egy szarkofágot építettek a reaktor romjai fölé, a hulladékot eltávolító robotok tönkrementek a szakrofág építésekor.
Nézzük a következményeket emberközpontúan:
1. Kutatók szerint 2586-ban lesz olyan alacsony a sugárzás, hogy újra lakni lehessen a környezetében, de 48ezer év kell a sugárzás teljes megszünéséhez.
2. közvetlenül 50 ember vesztette életét, az elszenvedett sugárfertőzés következtében 4300an haltak meg. Azt megbecsülni sem lehet, hányan betegedetek vagy haltak meg a sugázás okozta betegségekben.
3. Magyarországon a a katasztrófát követő délelőttön több óvodában és iskolában csörgött a telefon, hogy a nap veszélyes mértékű sugárzása miatt ne tartózkodjanak a levegőn. Mindezt nyilvános, utcai telefonfülkéből. A vezetőség itthon teljes hallgatásba burkolódzott, a Magyar Rádió hírszerkeztőjét meg is büntették, mert híreket szivárogtatott ki az eseményeről.
4. Mindent megtettek a közvélemény megnyugtatásáért, itthon hatalmas mennyiségű salátát osztottak a menzákon, bizonyítva, hogy semmi gond, persze azt nem tették hozzá, hogy ez a növény gyűjti legjobban össze a radioaktív szennyeződést, és persze azt sem, hogy már nem vették át tőlünk külföldön.
5. más országokban jódot osztottak(nem radioaktív jód beépül a pajzsmirigybe, így mintegy kiszorítja onnan a légkörből belélegzett radioaktív jódot) és tartózkodtak a növények fogyasztásától, nálunk minden a régi kerékvágásban haladt.
6. soha nem látott mértékban megszaporodott a fejlődési rendelleneséggel született gyerekek száma nálunk is és a spontán vetélések és nagy mértékben szaporodtak a daganatos megbetegedések különösen Békés megyében és a Viharsarokban.
A kommunista ideológia bukásához nagyban hozzájárult a katasztrófa.
Azt gondolom, nem is az egymásra mutogatás a lényeg, nem is ez a bejegyzés célja, ezért mellőztem a hibák pontos leírását, hanem az EMBER, a rengeteg tönkretett és megnyomorított élet, amit magukat Istennek képzelő emberek elvettek a "tulajdonosától".

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése